Pokrycia blaszane na dachach

Inwestorzy często patrzą na koszt materiałów i ich okres wytrzymałości. Pokrycia dachowe wykonane z blachy są odporne na korozję dzięki zastosowaniu odpowiednik powłok galwanicznych i malarskich. Niezależnie od wybranego materiału krycia należy pamiętać, że blacha trapezowa i blacha tłoczona musi być zabezpieczona przez ułożenie izolacji. Materiał izolacyjny chroni jednakowo przed utratą ciepła oraz chroni przed czynnikami akustycznymi.

Poprawny montaż izolacji na dachu

Blacha umieszczona jest na krokwiach i łatach. Tak wykonana konstrukcja dachowa ułatwia montaż i układanie elementów poszycia. Po ustawieniu przekątnych cały dach powinien być zabezpieczony folia paroprzepuszczalną, aby uniknąć gromadzenia się wody poniżej poziomu pokrycia. Jeżeli jest to system oparty na krokwiach drewniany, możemy montować wełnę mineralną pomiędzy krokwie tak, aby po rozprężeniu mogła ona wypełnić całą przestrzeń. W tym celu należy wycinać płyty o wymiarach większych niż odległość pomiędzy krokwiami. Dobrze jest wcześniej sprawdzić te odległości, aby dopasować odpowiedni sposób pakowania wełny mineralnej. Jest ona produkowana jako płyty lub rolki. Dopasowanie pozwoli, na unikniecie odpadów, przy układaniu warstwy izolacji. Po wypełnieniu wszystkich wolnych przestrzeni można rozwiesić folie zabezpieczającą wełną przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Grubość warstwy izolacji

Wełna sprzedawana jest w różnych grubościach. To pozwala na dopasowanie poziomu izolacji do warunków przy wykonywaniu prac. W naszym klimacie izolacja dachu powinna wynosić 30 cm. To optymalny poziom, który zapewnia odpowiedni poziom ochrony przed utratą ciepła. Takie parametry można uzyskać, układając dwie warstwy wełny. Dla ułatwienia jedna może być układana do poziomu krokwi a druga z przemieszczeniem, aby uniknąć mostków termicznych. Dalsze zwiększanie grubości warstwy izolującej nie przynosi już tak dużych korzyści.

Stosując pokrycia blaszane, warto przyłożyć dużo uwagi izolacji układanej na dachu. Ochroni ona budynek przed stratami ciepła, co zmniejszy koszt ogrzewania. Drugą zaletą takiej warstwy ochronnej jest obniżenie poziomu hałasu podczas opadów atmosferycznych. Należy na to zwrócić uwagę, jeżeli planujemy poddasza przeznaczyć na cele mieszkalne. Wykonana poprawnie izolacja ograniczy straty energii w ciągu roku o kilkanaście procent. Należy pamiętać o wypełnieniu wszystkich szczelin i uzupełnieniu miejsc, gdzie możliwe jest gromadzenie się śniegu. W ten sposób zwiększymy stopień ochrony przed wychłodzeniem obiektu.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *